Sitemizi Facebook'ta Beğenmek İster misiniz?

3 Nisan 2022 Pazar

Geçmişten Günümüze Ses Teknolojileri Konu Anlatımı 4. Sınıf Fen Bilimleri 2021 2022


 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE SES TEKNOLOJİLERİ

Ses kaynaklarından çıkan sesler kulaklarımıza ulaşır. Sesi işitmemizi sağlayan şey, sesin şiddetidir. Çok şiddetli ve çok az şiddetli sesleri duyamayız. Örneğin gezegenlerin seslerini de duyamayız bir karıncanın yürüyüşünü de.

         Sesin şiddetini değiştirmeye yarayan bazı araçlar vardır. Bunlara ses teknolojisi araçları denir. Üçüncü sınıfta öğrendiğimiz gibi ses kaynağından uzaklaştıkça sesin şiddeti azalır ve bizde sesi duyamayız. Ancak bazı araçlar sesin şiddetini artırır. Böylece uzakta olsak bile sesi işitebiliriz. Bu araçlardan biri megafondur. Megafonu pazarcılarda, sokak satıcılarında, konuşma yapmak isteyenlerde görebiliriz. İşitme problemi yaşayan insanlar için işitme cihazları vardır. Eskiden bu cihazlar çok büyük ve ağır iken günümüzde kulağa takılan küçük bir alettir.

         Sesin şiddeti değiştirmeye yarayan en önemli icatlar mikrofon ve hoparlördür. Graham Bell’in icat ettiği telefonda ses girişi için bir mikrofon ve çıkışı için de bir hoparlör vardır. Kulaklıklarda aslında bir çeşit hoparlördür. Taşınması kolay ve hafiftir. Radyo, bilgisayar, cep telefonu gibi birçok aletin kulaklığı vardır.

         Ses teknolojilerinden bir diğeri ise ses kayıt cihazlarıdır. Thomas Edison 1877 de ‘ fonograf’ ı icat etti. Bu alet sesleri kayıt edebiliyor ve kayıtlı sesleri de dinletebiliyordu. Daha sonraki yıllarda ‘gramofon’ icat edildi. Gramofonlar sesi bir plak’a kayıt edebiliyor ve oradan çalabiliyordu. Daha sonra ise şimdiki teyplerin öncüsü olan ‘telegrafon’ lar icat edildi. Sonraki yıllarda ise kasetçalar ve CD çalarlar icat edildi. Günümüzde kablosuz (bluetooth) ile bağlanan ses cihazları vardır.

Tüm 4. Sınıf Fen Bilimleri Konuları İçin TıklayınızBenzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder