Sitemizi Facebook'ta Beğenmek İster misiniz?

4 Mart 2013 Pazartesi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü


8 MART KADINLAR GÜNÜ

“8 Mart Günü” Dünya  Kadınlar Günü olarak kutlanır. Bugünde kadınlar tarafından ve / ya da kadınlar  için konferans, gösteri ve eğlence gibi çeşitli etkinlikler düzenlenir. Kadınlar  arası dayanışma ve kadınların toplumdan beklentilerine vurgu yapılır. Her ne kadar kadınlar sadece 8 Martlarda hatırlanıyor olmasalar bile, bugün kadınlara verilen önemi gösterme açısından önem arz etmektedir.

Kadınlara özgü bir günün var olması düşüncesi ilk kez, 26-27 Ağustos 1910’da Kopenhag’da düzenlenen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında ortaya atıldı ve kabul edildi. Bir çok ülkede her yıl kutlanmaya başladı. İsveç’te ise 1912 yılından itibaren kutlanmaya başladı.
Ancak ilk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı ve değişen tarihlerde ama her zaman ilkbaharda kutlanıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı tarafından olmuştur. İki dünya savaşı yılları arasında bazı ülkelerde kutlanması yasaklanan Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de kutlanılmaya başlamasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1977 yılında 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti.

TÜRKİYE’DE 8 MART KADINLAR GÜNÜ

İlk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlayan 8 Mart, 1975 yılında daha yaygın olarak kutlandı ve sokağa taşındı.
“Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programında Türkiye de etkilenmiş, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapılmıştır. 1980 askeri darbesinden sonra dört yıl anılmadı 8 Mart. 1984′ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından Dünya Kadınlar Günü kutlanmaya başlandı. Kadınlar 80′li yıllarda 8 Mart’ı izinli yürüyüş ve şenliklerle kutlayamamışlarsa da, küçük gruplar mütevazi kutlamalarını sürdürdüler. 90′lı yıllarda kadın kuruluşlarının sayı ve çeşitliliğinin artması ile beraber 8 Mart daha geniş bir katılımla kutlanılır oldu.

Atatürk'ün Türk Kadını ile İlgili Söylediği Sözler

Atatürk'ün Kadın Haklarına Verdiği Önem

Kadına Karşı Şiddet Deneyi VideosuBenzer Yazılar2 yorum: