Sitemizi Facebook'ta Beğenmek İster misiniz?

10 Aralık 2011 Cumartesi

Hayırseverlerin Kurduğu Vakıflar - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Notları


Hayırseverlerin Kurduğu Vakıflar:

Hayırsever: Hiçbir maddi karşılık beklemeksizin, toplumda ihtiyacı olan kişilere (yoksullara, düşkünlere, yardıma muhtaç olanlara) iyilik ve yardım etmesini seven kişiye hayırsever denilir.  
* Sabancı Vakfı
* Koç Vakfı 
* Kadir Has Vakfı
* Ayhan Şahenk Vakfı
* İzzet Baysal Vakfı
* Eczacıbaşı Topluluğu 
* Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı

SABANCI VAKFI
Sabancı topluluğu tarafından kurulmuştur. Türkiye geneline yayılmış 78 yerleşim merkezinde çok sayıda okul, yurt, sağlık tesisi, öğretmen evi, polis evi, cami, spor tesisi, kütüphane yapımına çok büyük kaynaklara aktarmıştır. 


KOÇ VAKFI
Eğitim, sağlık, kültür alanında faaliyet göstermek amacıyla Koç Holding tarafından kurulmuştur. Ayrıca binlerce gence eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla burs vermektedir.

AYHAN ŞAHENK VAKFI
Doğuş Şirketler Grubu Başkanı merhum Ayhan Şahenk tarafından, topluma yaptığı hizmetleri kurumsallaştırmak devamlılığını sağlamak amacıyla kurulmuştur. Çalışmalarını eğitini, kültür, sanat, sağlık, çevre ve spor alanlarında sürdürmektedir.

KADİR HAS VAKFI
Has holding Başkanı Kadir Has tarafından kurulmuştur. Eğitime yaptığı çok büyük yatırımlar ve bağışlar ile adını duyurmuştur.

İZZET BAYSAL VAKFI
Bolulu iş adamı İzzet Baysal, Bolu'da ve İstanbul'da çok sayıda hayır kurumu açmıştır. Yaptırdığı sosyal hizmet binalarıyla ve yüzlerce burs ve hizmet vermektedir.

ECZACIBAŞI TOPLULUĞU
Kültür, sanat, spor, eğitim ve bilim alanlarında faaliyetlerde bulunmak amacıyla kurulmuştur.

ANADOLU EĞİTİM VE SOSYAL YARDIM VAKFI
Anadolu Şirketler Grubu tarafından kurulmuştur. Eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda kırka yakın eseri Türkiye'ye kazandırmıştır. Her yıl yaklaşık 500 öğrenciye karşılıksız eğitim bursu vermektedir.
Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder