Sitemizi Facebook'ta Beğenmek İster misiniz?

10 Aralık 2011 Cumartesi

Çevre Alanında Faaliyet Gösteren STK'ler - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Notları


6.Çevre Alanında Faaliyet Gösteren Kuruluşlar:

·        * TEMA Vakfı (Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma Vakfı) 
·        * Doğal Hayatı Koruma Derneği  Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) 
·        * Türkiye Tabiatını Koruma Derneği 
·        * Deniztemiz Derneği 
·        * Türkiye Çevre Koruma ve yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) 
·        * Yeşil Barış Örgütü (Greenpeace)
TEMA VAKFI
Tema Vakfı, Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfının kısa yazılışıdır. Düzenlediği ağaçlandırma kampanyalarıyla adından söz ettiren TEMA Vakfı erozyonla mücadeleyi ulusal bir görev olarak görmektedir. Faaliyetlerini sürdürürken resmi, özel ve uluslar arası kuruluşlarla işbirliği yapmaktadır.

ÇEVRE VE KÜLTÜR DEĞERLERİNİ KORUMA VE TANITMA VAKFI (ÇEKÜL)
ÇEKÜL, ülkemizin ve kültürel mirasını korumak amacıyla 1990 yılında kurulmuştur.

Doğal kaynakları, kültürel mirası ve insanı bir bütün olarak ele alan ÇEKÜL, doğal ve kültürel çevreyi korumak için kent, bölge ve ülke ölçeğinde projeler geliştirmektedir.

ÇEVRE KORUMA VE AMBALAJ ATIKLARI DEĞERLENDİRME VAKFI (ÇEVKO)
ÇEVKO, Türkiye'de çevrenin korunması, toplumsal gelişim ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla sürdürülebilir bir geri kazanım sistemini sanayinin öncülüğünde geliştirmeye çalışmaktadır.

DOĞAL HAYATI KORUMA DERNEĞİ:
1975'te Türkiye'nin olağanüs zengin bitki ve hayvan türleri ile bunların doğal yaşam alanlarının değerinin farkına varılması, koruma altına alınmasını sağlama amacıyla kurulmuştur.

GREENPEACE (YEŞİL BARIŞ)
     1971'de kurulmuş ve dünyanın dört bir yanında doğal çevreyi tahrip edenlere karşı güçlü bir şekilde mücadele eden bir sivil toplum kuruluşudur. Greenpeace, çalışmalarını tam bağımsız olarak sürdürmek için devletlerden, şirketlerden ya da siyasi partilerden bağış veya sponsorluk kabul etmez.
Benzer Yazılar1 yorum:

  1. Bir Okul Kurbanı Azra 😐10 Nisan 2018 22:41

    Harika arkadaşlar 5. sınıfa gidiyorum İbrahim hoca giriyor ve bu ödevi verdi . Saglikla cevreyle falan ilgili yazın dedi ben tıkanmıştım ama devreye dersteknik.com girdi ve şu anda performans=100 yazılı=100 harika gidiyorum yaa kahramanım bu site ����

    YanıtlaSil