Sitemizi Facebook'ta Beğenmek İster misiniz?

8 Ekim 2011 Cumartesi

Yurdumuzda iklim Çeşitleri - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders NotlarıYurdumuzda iklim Çeşitleri

Yurdumuzda farklı iklim tiplerinin oluşmasında en önemli etkenler; ülkemizin ılıman iklim kuşağında olması, üç tarafının denizlerle çevrili olması, yüksek bir ülke olması ve ülkemizde yükseklik farklılıklarının görülmesidir. Denizlerden gelen ılık ve yağışlı hava kıyılarımızı etkiler ancak kuzey ve güneyde kıyıya paralel uzanan yüksek dağlar nedeniyle ılıman hava iç kısımlara giremez.

Yurdumuzda Ege ve Akdeniz kıyılarınızda Akdeniz iklimi, Karadeniz kıyılarınızda Karadeniz iklimi, iç kısımlarda ise karasal iklim görülür. Marmara Bölgesi'nde belirgin olmamakla birlikte güney kısımlarında Akdeniz, kuzey kısımlarında Karadeniz ikliminin etkileri görülür. Trakya'nın iç kısımlarında ise karasal iklim görülür.

Akdeniz İklimi Yurdumuzun Akdeniz ve Ege kıyılarında etkisini gösterir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Bu iklim tipinin hakim olduğu yerlerde don olayları az görülür

Karadeniz İklimi: Karadeniz kıyıları boyunca görülür. Her mevsim yağışlıdır. Yazlar serin, kışlar ılık geçer, iklimin özelliği bölgenin batısından doğuya doğru gidildikçe daha belirginleşmesidir.

Karasal İklim: Deniz etkisinden uzak olan iç kısımlarda görülen iklim tipidir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Yaz ve kış mevsimleri arasındaki sıcaklık farkı oldukça yüksektir.

Türkiye İklim Haritası'na ulaşmak için tıklayınız

İklimin bitki örtüsü üzerinde etkisi vardır.
Karadeniz Bölgesi'nde dağların denize bakan yamaçları gür ormanlarla kaplıdır. Deniz seviyesinden itibaren yükseklere doğru geniş yapraklı, karışık ve iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar görülür. Dağların en üst kısımlarında çayırlar görülür. Akdeniz ikliminin tipik bitki topluluğu makidir. iç kısımlarda ise bozkırlar görülür. iç kısımlarda ağaç ve orman, ya akarsu kenarlarında seyrek olarak veya insanların ulaşamadığı dağların yüksek kısımlarında görülür.

İklim, insanların yaşam biçimlerini etkiler. Sert iklime sahip olan bölgelerde evlerin yapı malzemesi, şekli farklıdır. insanlar kalın giyecekler giyerler. Binalarda çeşitli ısıtma ve soğuktan korunma yöntemleri kullanılır. Sıcak iklime sahip olan yerlerde ise sıcaktan korunmak için çeşitli yöntemler uygulanır.
iklim, insanların yaşam biçimi kadar ekonomik faaliyetleri de etkiler. Ayrıca bir bölgedeki ekonomik faaliyetlerin şekillenmesinde yeryüzü şekillerinin de etkisi çoktur. Örneğin, ülkemizin kıyı bölgelerinde balıkçılık, iç kesimlerde tarıma elverişli alanlarda tarım, dağlık alanlarda da ticaret yapılır.

Bölgemizi Tanıyalım Konusu Ana Sayfası İçin Tıklayınız


Benzer Yazılar14 yorum:

 1. Çok işime yaradı bu site sayesinde sözlüğe 100 aldigim
  İçin çok mutluyum

  YanıtlaSil
 2. La Isıme yaradi ama soruda kat bare sözlü yapcam asistanık hoca herşeyi bizden istiyor soruda katarsan sevınırım

  YanıtlaSil
 3. gooooooood tşkr

  YanıtlaSil
 4. Süper ama bozkır gibi bazı çeşitleri yasayadi daha iyi olabilir

  YanıtlaSil
 5. eşşekler sizi tepsiz

  YanıtlaSil
 6. çok iyi çalıştım sınavdada 1 aldım oleyyyyyyyyyyy 0 almadım

  YanıtlaSil
 7. Ç
  O
  K

  G
  Ü
  Z
  E
  L
  O
  L
  M
  U
  Ş
  😃
  😃
  😃
  :)
  :)
  :)

  YanıtlaSil
 8. Proje ödevime çok yardımcı oldunuz. TEŞEKKÜRLER

  YanıtlaSil
 9. Çok Yetersiz Olmuş. Sadece Yazmak İçin Yazmışsınız Belli.
  Rumuz: TaklacıBayKush

  YanıtlaSil
 10. sosyalden projem vardı çok teşekkürler

  YanıtlaSil