Sitemizi Facebook'ta Beğenmek İster misiniz?

23 Temmuz 2011 Cumartesi

Çocuğa Cep Telefonu Ne Zaman Alınmalı


çocuğa cep telefonu ne zaman alınır, cep telefonu ve çocuk, çocuk ve kendi cep telefonu, çocuğa hangi yaşta cep telefonu alınmalıdır, çocuğa cep telefonunun alınacağı yaş, uzmanların cep telefonu alınması konusundaki görüşleri, bir çocuk için cep telefonu ne kadar gerekli,

Uzmanlar, çoğu ailenin tartıştığı bu soruya çeşitli yanıtlar veriyor. Sağlık için 15 yaş sınır gösterilirken çocuğun bilinçli kullanımı da kriter olarak gösteriliyor...

Amerikalı yayın kuruluşu Msnbc internet sitesinde, “Bir çocuğa cep telefonu alma yaşı kaçtır?” sorusuna cevap aradı. Psikologlar ve pediatrlar bilgisayarlardan cep telefonlarına, dijital aletlerin çocuklara zararlarını araştırırken, ebeveynler ise gündelik hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelen cep telefonları konusunda nasıl bir yol izleyeceklerine karar veremiyor.


ABD’de bulunan “Çocuk ve Teknoloji Merkezi” başkan yardımcısı Psikolog Cornelia Brunner, çocukların cep telefonu kullanım yaşının şartlara ve çocuğun olgunluk seviyesine göre değişim göstereceğini savunuyor. “Cep telefonu günümüzde çocuğun güvenliği için gerekli, o yüzden çocuklar cep telefonu kullanmasın diyemeyiz” diyen Brunner önemli olanın çocuğun telefonunu nasıl kullandığını kontrol altında tutmak olduğunu dile getirdi.

Araştırmalar çocukların dijital aletler yüzünden yüzyüze iletişim kabiliyetlerini kaybettiklerini ve derslerde başarılarının düştüğünü ortaya koyarken endişelenen ailelere, uzmanlar “filtre programlarını” kullanmalarını öneriyorlar. Cep telefonundan ziyade akıllı telefonların daha tehlikeli olduğunu belirten Brunner de ebeveynlerin çocuğa verecekleri bir eğitimle ve filtre programları ile herşeyin yapılabildiği akıllı telefon zararının da en aza indirgenebileceğini dile getiriyor.

Bu soruları cevaplayın
- Çocuğunuz okuldayken cep telefonunu kullanmayacak kadar olgun mu?
- Çocuğunuz bir telefonunun hayatında yaratabileceği yan etkilere karşı koyabilecek kadar güçlü mü?
- Cep telefonundan sonra çocuğunuzun sizinle yüzyüze iletişiminde azalma oldu mu?

15 Yaşın Altını Daha Çok Etkiliyor
Prof. Dr. Cengiz Kuday (Florence Nightingale Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi): “İki yıl önce cep telefonlarının çocuklarda daha etkili olduğu MR görüntüleri ile ispatlandı. Telefon konuşmalarının çocuklarda korteksi daha fazla etkilediği bu çalışma ile resimlendi. Yani cep telefonları buna göre 15 yaşından önce daha fazla etki ediyor.

Gerekmedikçe Kullandırmayın
Prof. Dr. Rejin Kebudi(Türk Pediatrik Onkoloji Grubu Başkanı): “Önerilebilecek bir cep telefonu kullanım yaşı yok. Böyle bir yaş grubu belirlenmiş değil. Ancak yaş küçüldükçe elektromanyetik alanların emilmesi daha fazla oluyor. Bu açıdan özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için cep telefonu kullanımı daha zararlı.Tavsiyemiz, çocuklara gerekmedikçe cep telefonu kullandırılmaması.

Son Derece Sakıncalı Olabilir
Doç. Dr. Fulya Ağaoğlu (İstanbul Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı): “Cep telefonları çocuklar için son derece sakıncalı. Biz 15 yaşın altındaki çocukların cep telefonu kullanmasını zaten tavsiye etmiyoruz. Erişkinler üzerinde de cep telefonu kullanımının uzun dönem sonuçları henüz bilinmiyor. Çocuğa telefonu sadece mesaj yollama şeklinde kullanması da önerilebilir.”

Zenginlik Göstergesi Olmamalı
Gaye Çakırgil (Uzman Psikolog): Büyük şehirlerde çocukların cep telefonuna ihtiyacı olabiliyor. Ancak ilkokul çağındaki çocukların cep telefonuna çok da ihtiyacı olmadığı görüşündeyim. Ne kadar geç kullanmaya başlarlarsa o kadar iyi olacaktır. Çevre önemli bir faktör. Cep telefonu, bir zenginlik ve varlıklı olmanın göstergesi olmamalı. Aileler ceza ve ödül uygulamasında bulunabilirler.

Aile Çocukla Sözleşme Yapmalı
Yüksel Seçkin (Uzman Pedagog): “Cep telefonu kullanımı belli kurallar çerçevesinde yapılırsa çocuklar için bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Cep telefonu alınmadan önce aile çocukla bir sözleşme yapmalı. Belirli kurallar çerçevesinde çocuğun kullanmasına izin verilmeli. Hatlı telefon yahut paket programları önermiyorum.”


Milliyet

Benzer Yazılar1 yorum:

  1. Cep telefonu operatörlerinin müşteri çekmek için geliştirdiği sınırsız tarifeler, insan sağlığını tehdit ediyor. Daha uzun süre cep telefonuyla konuşan insanlar, beyin tümörü, yüksek tansiyon, hafıza kaybı, kalp hastalıkları ve kalıcı işitme sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor. http://gazi.academia.edu/ibrahimUSLU/Basin-aciklamasi sitemde daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz. Prof.Dr. İbrahim Uslu

    YanıtlaSil