Sitemizi Facebook'ta Beğenmek İster misiniz?

1 Haziran 2011 Çarşamba

28486 Öğretmen Atandı


Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) başvuran ve başvurusu geçerli sayılan 97 bin 791 öğretmen adayından 28 bin 486'sının ataması yapıldı.MEB Başöğretmen Salonu'nda bilgisayar kurasıyla atama töreni gerçekleştirildi.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun da katıldığı törende, öğretmen adayları atama heyecanı yaşadı.
MEB Personel Genel Müdürü Necmettin Yalçın, törende yaptığı konuşmada, öğretmenlik başvurularının 12-26 Mayıs 2011'de alındığını, 30 bin öğretmen kadrosu için 100 bin 503 başvuru yapıldığını, bunlardan 97 bin 791'inin uygun olduğunu belirtti.
Yalçın, bugün atamaya 97 bin 791 adayın gireceğini ifade ederek, atanacak öğretmenlerin 1 Eylül 2011'de göreve başlayacaklarını açıkladı.
MEB'in, 2003-2010 yılları arasında toplam 270 bin öğretmen atadığını kaydeden Yalçın, halen bakanlık teşkilatında 635 bin 873 öğretmenin görev yaptığını bildirdi.

-BAŞVURANLARIN 3'TE BİRİ ATANDI-
Konuşmaların ardından bilgisayar kurasıyla atamalara geçildi. Atamalar sonucunda başvurusu geçerli sayılan 97 bin 791 öğretmen adayından 28 bin 486'sının ataması yapıldı. Bu atamalardan 26 bin 499'u ilk atama olarak gerçekleşti.

Atama sonuçları, MEB'in www.meb.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecek.
Bu arada, atamalara göre bazı branşlarda taban puanları şöyle gerçekleşti:

''Felsefe 70.29, Fen-Teknoloji 85.76, İlköğretim Matematik 85.85, İngilizce 72.87, Matematik 85.40, Müzik 50.48, Sınıf Öğretmenliği 75.22, Sosyal Bilgiler 79.17, Tarih 79.35, Türk Dili ve Edebiyatı 78.05, Türkçe 84.07''

Öte yandan, atama törenlerini izlemek ve atamasının yapılıp yapılmadığını öğrenmek amacıyla öğretmen adayları ve aileleri sabah erken saatlerde Milli Eğitim Bakanlığının önünde toplandı. Salonun yetersizliği nedeniyle ancak gelenlerden bir kısmı içeri alınabilirken bir kısmı da töreni bakanlığın önündeki alanda kurulan dev ekrandan izledi.

Atamalar sırasında isimlerini ekrandan gören öğretmen adayları çığlık atarak ve birbirlerine sarılarak sevinçlerini paylaştı.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, bilgi çağının çocuklarının; çabuk tüketen, çabuk kızan, çabuk pes eden, hızlı hareket eden, bağımsızlığı seven, hayatlarının merkezinde 'elektronik aletler' olan, az konuşan, az dinleyen ve az okuyan bir nesil olduğunu belirterek, bu değişimin öğretmenlerin sorumluluğunu artırdığını söyledi.
Bakan Çubukçu, öğretmen atamaları için MEB Başöğretmen Salonu'nda düzenlenen törende, bakanlık olarak her yıl yapılan öğretmen atamaları ile gelecek nesilleri eğitecek öğretmen sayısının artırıldığını ifade ederek, hedeflerinin, hiçbir öğrenciyi öğretmensiz, eğitimsiz bırakmamak olduğunu dile getirdi.
Çocukların daha iyi eğitim alması için öğretmen sayısını büyük oranda artırdıklarını dile getiren Çubukçu, şunları kaydetti:

''Halihazırda okullardaki öğretmenlerimizin üçte biri son 8 yıllık dönemde atandı. Yine bu kutsal mesleğin mensubu olan değerli öğretmenlerimizin gelir düzeyini, özlük haklarını, mesleki gelişimlerini, çalışma koşullarını iyileştirmenin gayreti içinde olduk. Öğretmenlerimizin maaşını yüzde 200 yükselttik. Önümüzdeki süreçte de öğretmenlik mesleğini bugün olduğundan çok daha iyi noktalara taşımak için gayret göstereceğiz.''
Öğretmen sayısının artırılmasının önemli ama bunun kadar önemli olan bir konunun da nitelikli öğretmen sayısının artması olduğuna dikkati çeken Çubukçu, öğretmenlere, yüreklerinden sevgiyi eksik etmemelerini ve mesleklerini sevgiyle yerine getirmelerini tavsiye etti.

Öğretmenlik mesleğinin tanımının ve öğretmenin rolünün günden güne değiştiğini söyleyen Çubukçu, ''Öğretmen artık sadece bilgi aktaran değil, bilginin nasıl kavranabileceğini, başka alanlara nasıl uygulanabileceğini ve eldeki verilerin nasıl değerlendirilebileceğini de öğreten kişiler olmak durumundadır'' diye konuştu.

-''GÖREVİNİZ ÇOK ZOR VE MEŞAKKATLİ''
Öğretmenlerin, öğrenmeyi öğreten bir rehber olma özelliği kazandığını ifade eden Çubukçu, değişim sürecinde öğrencilerin sahip olduğu özelliklerin de değiştiğini vurguladı.

Çubukçu, şöyle konuştu:
''Bilgi çağının çocukları; çabuk tüketen, çabuk kızan, çabuk pes eden, hızlı hareket eden, bağımsızlığı seven, hayatlarının merkezinde 'elektronik aletler' olan, az konuşan, az dinleyen ve az okuyan bir nesil olmuştur. Bu değişim, siz sevgili öğretmenlerin sorumluluğunu artırmaktadır. Göreviniz çok zor ve meşakkatlidir ama bir o kadar da kutsaldır. Bu kutsal görevi yerine getirecek yeni neslin öğretmenleri de etkili iletişim becerilerine, bağımsız öğrenme yeteneğine, yaşam boyu öğrenme becerisine sahip olmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak genç bir öğretmen kitlesine sahip olmamızı çok önemli bir zenginlik ve fırsat olarak görüyoruz. Eğitimde teknolojinin kullanımı ne kadar gelişirse gelişsin, eğitim ve öğretim hizmetlerinin ana unsuru öğretmendir. Öğretmenin içinde yer almadığı bir eğitim sistemi eksiktir.''

Hedeflerinin, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak olduğunu vurgulayan Çubukçu, bu düzeye çıkmak için var olan genç nüfusun çok iyi yetiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bakan Çubukçu, konuşmasını, ''Bakanlık olarak siz sevgili öğretmenlerimizin her zaman yanında ve destekleyicisi olduğumuzu hatırlatarak, aramıza yeni katılacak öğretmenlerimize 'evinize hoş geldiniz' diyor ve meslek hayatınızda başarılar diliyorum'' sözleriyle tamamladı.

Öte yandan, el sanatları branşında atanamayan bazı öğretmenler, bakanlık bahçesinde protesto eylemi yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı bugün 30 bin kadroya öğretmen atayacak. MEB, Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde 2009 ve 2010 KPSSP10 sonuçlarına göre ilk atama, hizmet süresine göre açıktan atama, kurumlararası yeniden atama, açıktan ilk atama, kurumlararası ilk atama, kurumiçi ilk atama ile milli sporcuların Beden Eğitimi alanına sınavsız atama çeşitlerine göre toplam 30 bin kadroya atama yapacak. Atamalar, MEB Başöğretmen Salonu'nda Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun da katılacağı törende bilgisayar kurasıyla yapılacak. Atama sonuçları MEB'in internet sitesinden duyurulacak. Atananlar 1 Eylül 2011 tarihinden itibaren göreve başlayabilecek. Atama, 94 branşta yapılacak.
Memurlar.Net


Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder