Sitemizi Facebook'ta Beğenmek İster misiniz?

9 Ekim 2015 Cuma

İnsan Atatürk, 4. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı, Dinleme Metni, 5N1K Etkinliği


İnsan Atatürk
Atatürk, insanları seven ve onlara, konumları ne olursa olsun değer veren biriydi. İnsan hak ve hürriyetlerine inanır ve saygı gösterirdi. Çevresinde bulunanların da insan ve hak hürriyetlerin saygı göstermesini isterdi. Aşağıda anlatılan anılar Atatürk’ün bu yönlerini açıkça ortaya koymaktadır:

Halkevlerinin ikinci yıldönümünde Necip Ali ve Nafi Atuf Kansu birer liste ile nerelerde yeniden Halkevi açılacağını bildiriyorlardı. Gereken şartlar arasında bina, para, çevre imkânlarından söz ediliyordu. Atatürk bütün bunları dinledikten sonra:
– Gereken şartlarda hata ediyorsunuz, dedi. Bana yeni bir tesis yapacağınız yerde, cansız maddelerden söz ediyorsunuz. Hâlbuki bana adamdan bahsetmelisiniz. Filan yerde Ali Bey var, deyin. Onu bana tarif edin. Eğer bu Ali Bey istenen adamsa, binayı da parayı da etrafına toplanacak kütleyi de yaratır. Taşa toprağa değil, insana kıymet verin.(1)

İran Şahı Atatürk’e dönerek:
– Ordunuzun kıymet ve kudretini her açıdan takdir ediyorum. Böyle bir orduya sahip olduğunuz için sizi tebrik ederim, dedi.
Şah’ın bu övgülerine Atatürk’ün cevabı şu oldu:
– Benim en büyük şansım, değerli kumandanlara sahip olmaktır.(2)

Atatürk’ün yaverlerinden Muzaffer Kılıç anlatıyor:
“Millî Mücadele’den sonra İzmir’i ziyaret ediyordu. Naim Palas Oteli’nde bir ziyarette bulunuyorduk. Başka bir otelin bahçesinde bulunan bandonun derhal getirilmesini emretti. Biraz sonra kendisine, emirlerini niçin yerine getirmediğimi açıkladım:
– Paşam, halk bandonun etrafına toplanmış, neşe içinde dans ediyor ve eğleniyor. Bunu bozmak istemediğim için bandoyu getirtmedim. Af buyurunuz!
Bir an düşündü:
– Çok iyi yapmışsın. Hiçbir zaman halkın neşe ve huzurunu bozmamak lazım, dedi.(3)

İzmir Zaferi’nden sonra trenle Ankara’ya dönmüştü. Vali daha önceki istasyonlardan birinde kendisini karşılamaya gitti. Vali:
– Atatürk nerededir? diye sordu.
– Daha giyinmedi, dediler.
Vali Atatürk’ün arkadaşı idi. Biraz teklifsizliğe vurarak kompartımanın kapısına kadar gitti:
– Giyindiniz mi efendim, dedi.
– Hayır ceketsizim.
İçeri girdi. Atatürk:
– Uyuyamadım, dedi, battaniye, yastık koymamışlar. Koluma dayandım, ağrıdı. Ceketimi yastık yapayım dedim, üşüdüm. Uyuyamadım, kalktım.
– Peki ama efendim niçin haber vermediniz?
Gülümseyerek cevap verdi:
– Hepsi de benim kadar uykusuzdular. Rahatsız etmek istemedim.(4)

Atatürk gerek İstiklal Savaşı’nda gerekse de Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken, Türk milletinin her bireyine inanmış ve onları bağımsızlık yolunda çok iş yapabileceklerine dair yüreklendirmiştir. Türk milleti de Atatürk’ün kendisine olan sevgisini ve inancını boşa çıkarmayarak bağımsızlığını kazanmış, Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş milletler seviyesine yükseltmek için canla başla uğraşmıştır.
Adnan Nur BAYKAL
Mustafa Kemal Atatürk’ün Liderlik Sırları
(Düzenleyen: Ayşenur NAZLI)


Benzer Yazılar12 yorum:

 1. saol ödevimi tamamladım saol atatürkü sevmesemde yaptım  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mert can koç
   30 kasım 2015
   18.24 ben,de unutum

   Sil
  2. Ders çıkaran bir metindi

   Sil
 2. Ya ben metni unutmuştum sağolun

  YanıtlaSil
 3. İyiki yazmızsınız be unutmuştum

  YanıtlaSil
 4. Mesrur Medikal ancak sana terbiyesiz birde edepsiz denir

  YanıtlaSil
 5. mesrur medikal terbiyesiz atatürk olmasaydı sen kimin kölesiydin ve atatürk sayesinde sen okuma yazma biliyorsun

  YanıtlaSil
 6. Teşekkürler ya okulda öğretmen okumuştu unutmuştum sağolsun :))))))))))))) öğretmenden sayenizde artı aldım hemde 3 tane :D :):))))

  YanıtlaSil