Sitemizi Facebook'ta Beğenmek İster misiniz?

9 Ocak 2015 Cuma

Satranç Taşlarının Hareket Yönleri


Satranç, bir zeka ve strateji oyunudur. Savaştaki bir orduda nasıl ki tüm askerlerin bir görevi varsa, satrançta da her taşın ayrı bir hareketi vardır. Taşların nasıl dizildiğini ve nasıl hareket ettiğini öğrenmek, satranç oynayabilmenin ilk kuralıdır. 

Satranç taşları yandaki görseldeki gibi dizilir ve oyun başlar. Her taşın ayrı ayrı hareket kabiliyetleri vardır. Oyuncular, kendi stratejileri doğrultusunda bu taşları hareket ettirmede serbesttirler. 

Taşların hareket yönleri, gidebilecekleri kareler aşağıdaki görsellerde ayrı ayrı gösterilmiş ve anlatılmıştır. 


ŞAH, sadece bitişiğindeki karelere gidebilir. Her yöne ama tek bir kare ilerleyebilir. Şah oyundaki en önemli taştır. Son taş olarak kalabilir. Ama şah kaybedildiğinde oyun biter. Oyundaki en önemli taş olan şah, tehdit altındaki karelere gidemez.


KALE, her takımda iki tanedir. Yatay ve dikey olarak, herhangi bir engel yoksa istediği kadar kare gidebilir. Şahla birlikte satrancın özel hamlelerinden biri olan rok hamlesinde de kullanılır.


FİL, çapraz olarak herhangi bir engel yoksa istediği kadar gidebilir. Her takımda beyaz ve siyah karede olmak üzere iki fil vardır. Çapraz gittikleri için, filler oyun boyunca aynı renk karelerde kalırlar. 


VEZİR, satrancın en kullanışlı taşıdır. Şah'ın ordu komutanı gibidir. İstediği yönde, engel yoksa istediği kadar gider. Bu özelliklerinden dolayı, şahtan sonra en son kaybedilmek istenen taştır.


AT, L şeklinde bir hareket yapar. Yatay ve dikey doğrultuda iki kare gittikten sonra, sağa ya da sola da bir kare gider. Diğer taşların üstünden atlayabilen tek taştır. Kullanma becerinize göre, taşların üzerinden atlayabilme özelliği sayesinde oldukça kullanışlıdır.


PİYON, sadece ileriye doğru bir kare gidebilir. Eğer oyun başındaki yerindeyse, yani daha önce hiç hareket etmemişse, iki kare de ilerleyebilir. Ama bu sadece o piyonun ilk hareketinde istenmesi hâline yapılabilir. Çaprazındaki taşı alması hâlinde, onun yerine geçeceğinden çapraz olarak da ilerleyebilmiş olur.Benzer Yazılar6 yorum:

 1. santranç dediğin böyle olur mükellef bir öğretim şekli

  YanıtlaSil
 2. http://1.bp.blogspot.com/-SG1lb6-QGfM/VLBOhsktTvI/AAAAAAAABYU/yK59LjtqxZ0/s1600/piyonun_hareketleri.jpg hocam sitenize 10_dan :8: verdim yani fena değil

  YanıtlaSil
 3. şevkatte o kadar oynadım ama bu kadar azim bu kadar tecrübe görmedim

  YanıtlaSil
 4. çok güzeldi sınavım var teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. yarın zeka oyunlarından sınavım var çok teşekkür ederim allah sizden razı olsun ne muradınız varsa versin inşAllah

  YanıtlaSil
 6. Satranç oynamayı gerçekten severim.Ama bu siteye girince bana daha da faydası oldu.����

  YanıtlaSil