Sitemizi Facebook'ta Beğenmek İster misiniz?

21 Mart 2012 Çarşamba

Nanoteknoloji 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders NotlarıNANOTEKNOLOJİ
Ø  Çok küçük anlamına gelen Yunanca bir kelimeden türeyen nano, bir ölçü birimidir ve mil­yonlarca parçayı gösterir. Nanoteknoloji genel olarak maddeyi dolaylı olarak atom boyutuna ya­ni "nano" boyutuna indirgeme işidir.
Ø  1974 yılında Tokyo Üniversitesi'nde Nario Taniguchi tarafından ortaya atılan nanotek­noloji, mevcut teknolojilerin daha ileri düzeyde duyarlılık ve küçültülmesine dayalı olarak hızla ortaya çıkan teknolojidir. Gelecekte bu teknoloji muhtemelen moleküler nano büyüklüğündeki bo­yutlarıyla yapı makinelerini ve mekanizmalarını da içerecektir.

Ø  Nanoteknoloji ölçü olarak nanometre adı verilen bir ölçme birimini kullanır. Her bir ölçüde 1 milyar nanometre vardır. Her bir nanometre 3 ile 5 atom genişliğindedir. Ortalama, insan saç teli­nin kalınlığından elli bin kez daha küçüktür.
Ø  Nanoteknolojinin bir yönü de, süper kü­çük bilgisayarlar (bakteri büyüklüğünde), milyar­larca dizüstü bilgisayar gücünde küp şeker bü­yüklüğünde süper bilgisayarlar ya da günümüzün bilgisayarlarından daha güçlü belirli bir büyüklük­te masaüstü bilgisayar modelleri gibi nano boyu­tunda yapılabilmesidir 
Ø  Nanoteknoloji genel amaçlı teknoloji ola­rak adlandırılır. Gerçekleştirildiği zaman, nano­teknoloji bütün sektörlerde ve toplumun her ala­nında önemli bir yere sahip olacaktır. Daha iyi ya­pılmış, daha uzun süre dayanan, daha temiz, gü­venli ve akıllı ürünler evde, iletişimde, tıpta, ula­şımda, tarım ve endüstrinin her alanında kullana­bilecektir.
Ø  İnsan vücudunda dolaşarak, kanser hüc­relerini yayılmadan bulup yok eden tıbbi araçlar üretilebilecektir.
Ø  Elektrik veya bilgisayarlar gibi nanotekno­loji de hayatın her aşamasında insanlara daha iyi olanaklar sunacaktır. Askerî alanda nanoteknolo­ji sayesinde çok daha güçlü silahlar ve gözetleme araçları yapılacaktır.
Ø  Nanoteknolojinin önemli yararlarından bi­ri de sadece daha iyi ürünler değil, aynı zamanda daha gelişmiş üretim araçları sunmasıdır. Bu tek­noloji ile bir bilgisayarda veri dosyaları toplana­bilir ve çok düşük bir maliyette ya da ücretsiz ola­rak istenildiği kadar kopyalanabilir.
Ø  Bu teknoloji sayesinde üretim araçları katlanarak yeniden üretilebilecek ve böylece na­no fabrikası birkaç hafta içerisinde birkaç fabrika­nın üretiminden daha fazla üretim yapacaktır


Benzer Yazılar10 yorum:

 1. Biraz daha iyi olabilirdi

  YanıtlaSil
 2. Biraz daha güzel ve açıklayıcı olabilirdi

  YanıtlaSil
 3. Biraz daha iyi olabilirdi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bence çok güzeldi size katılmıyorum

   Sil
  2. Ben aradığım cevabı bulamadım😢😢😢😢😢

   Sil
 4. bence çok güzeldi sunumum için çok işe yaradı

  YanıtlaSil
 5. Çok hoşuma gitti.Ödevimde bana çok yardımcı oldu.Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel olmuş.
  Ödevimde çok işe yaradı.😊

  YanıtlaSil
 7. Çoooook hoşuma gitti...
  Ne yalan söyleyeyim iki saattir arıyorum ödevimin güzel olması için gerçekten çoook faydalı oldu öğretmenim çok beğendi...

  YanıtlaSil
 8. ÇOK İYİYDİİ 5 YLDZ

  YanıtlaSil