Sitemizi Facebook'ta Beğenmek İster misiniz?

2 Ocak 2012 Pazartesi

Ç Sesi Etkinlikleri; Hece, Kelime, Cümle ve Metinler (1. Sınıf)


"Ç" Sesi ile İlgili Heceler
 

"Ç" Sesi ile İlgili Kelimeler
açı    içi    üçü   çile   açma    içme    kaça    çatı   çalı    kaçı    maça    çiçek    kaçak    çilek    kaç    koç   Seç   kaç    çan    çim   çay   maç   çiz    taç    saç    çok   koç  çak    ölç   çil   çin    çık   niçin    açma   açık   çalar   çimen    çalış   çizgi   bıçak    çiçek   çanta    çatı    çakı  çalı   çene   keçi   çorap    içme   serçe   kılıç   taç   maç   kaç    koç   saç   seç   biç   çal    çil    çöl   çul     çan   çak   çek   çık   çok   çay   çiz   suç   çam    çöz    biçki   çizme  sütlaç   çember   çakmak    kaçtı   saçma   suçlu   çilli   çöz   çanta    çamlık   çıktı   çamaşır    çile    çilek     çelik   çiçek    için içti   açık    çıra


"Ç" Sesi ile İlgili Cümleler
Saksıdaki çiçek kurudu.
Daldaki minik kuş uçtu.
Çetin boyunu ölçtü.
Dinç salondan çıktı.
Uçak saat kaçta indi?
Seçil çölde çiçekler açtı.
Serçe çalıdan çıktı ve uçtu.
Çizgili çorap çıktı, seç sen de.
Çatıya kaçan serçe, saçakta durdu.

"Ç" Sesi ile İlgili Metinler
ÇİKOLATA
Çan, çan çikolata.
Hani bana limonata.
Limonata bitti.
Hanım teyze bitti.
Bitti, bitti çikolata bitti.
Zeynep çikolata bitti

KEÇİ
Bir gün, babam bize keçi aldı.
Bizim keçi çok yaramaz.
Bir türlü yerinde duramaz.
Babam keçiyi koşturdu.
Keçi kaçtı. Babam koşturdu.
Kaç keçi kaç. Koş baba koş.

ÇİLEK
Çilek zamanı bitti.
Ama ben çilek çok severim.
Annem bize çok çilek alır.
Yaramaz çilekleri çok ezer.
Çilek reçeli yaptım der.
Çilek çok yararlı meyve.
Çilek biraz çilli olur.

DİŞLER
Elçin dişler çok önemlidir. Dişlerine çok iyi bak. Yemeklerden sonra fırçala. Çok şeker yeme. Çok sıcak içecekler içme. Yoksa dişlerin çürür. Dişçiye gidersin. Dişçi dişini çeker. Dişlerin eksik kalır.

MAÇ
Çarşamba günü maça gittim. Selçuk kaç gol atıldı? Biz üç gol attık. Karşı takım hiç atamadı. Maçtan çıkıp eve gittik. Açlıktan karnım zil çalıyordu. Evde çorba içtim. İçim ısındı.

İLAÇ
Çiğdem çok koştu. Terli terli soğuk su ve kola içti. Hasta oldu. Doktor ona reçete yazdı. Üç tane ilaç verdi. Kola içme süt iç dedi. Annesi ona sıcak çorba yaptı. İlaçlarını içirdi. Çiğdem bir daha soğuk su ve kola içmedi. Çiğdem çabuk iyileşti.

ÇİÇEK
Çiçekler baharda açar. Çimenler yeşerir. Çeşit çeşit çiçek olur. Çevremiz renk renk çiçekle dolar. Çisem evden çık, çiçek topla. Çantana koy. Evde çiçekleri ip ile demet yap. Annene ver. Annen ipi çözer. Çiçekleri vazoya koyar. Eviniz mis gibi çiçek kokar.

UÇURTMA
Çocuklar uçurtmayı çok sever. Yapması biraz zordur ama çok zevklidir. Birkaç çubuk, biraz ip ve kağıt al. Sakın çürük ip alma. Uçurtman uçmaz, ipi kopar. Çetin ile uçurtma yap. Arkadaşlarınla dışarı çık. Açık bir alana git. Sonra koş ve uçurtmanı uçur.

ÇİLEK
Çetin çilekler çiçek açmış. Biraz büyüsünler, toplarız. Çilek çok güzel bir meyvedir. Yararlı ve lezzetlidir. Kırmızı renklidir. Üzerinde siyah çilleri vardır. Çilekleri topla ama çok bekletme. Hemen ye. Çilek çabuk çürür. Kalan çileklerden annen reçel yapsın.

ÇORBA
Kış mevsimi geldi. Hava çok soğuk. Seçil eve çabuk git. Ayaklarına çorap giy. Kalın kazak giy. Annen çorba yapmış. Kaşık kaşık çorba iç. Çorba içini ısıtır. Çorbana çok tuz atma.Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder