Sitemizi Facebook'ta Beğenmek İster misiniz?

17 Eylül 2011 Cumartesi

DYNED Nedir? Dyned İngilizce Dil Eğitimi Sistemi Uygulamaları Seminer Çalışması


dyned nedir, dynet nedir, daynet nedir, dynet seminer çalışması, dynet ingilizce dersi uygulamaları, dyned seminer konusu, dyned raporu,

DYNED NEDİR?

DYNED, Dynamic ve Education (Dinamik ve Eğitim) kelimelerinin bir araya getirilerek yazılmasından oluşmakta ve Dinamik Eğitim anlamına gelmektedir.

Bu program bilgisayar temelli bir eğitim sürecini içerir ve bu güne kadar geliştirilmiş en kaliteli Yabancı Dil Programıdır.

Dyned yıllar süren bir birikimin ve konusunda uzman bir kadronun eseridir. Öğretmenlerin yabancı dil eğitimini daha aktif hale getirebilmek için zaman zaman düşündükleri ve ah keşke şunu da şöyle yapabilseydik diye düşündükleri yeniliklerin hepsi bu programın içerisinde mevcuttur. Bu program en büyük özelliği olan görselliğin yanı sıra işitseldir de. Görsellik, öğrencinin işlenen konuyu içinde bulunulan mevcut koşullardan kolaylıkla anlayabilmesini sağlayan öğeleri içerir. Bu da dili 'anlamlandırma' ya ve doğru olarak 'öğrenmeye' yol açar.

Klasik sınıf içi eğitimle bilgisayar destekli yabancı dil eğitimini karşılaştırdığımız zaman her öğrencinin karşı karşıya kaldığı bireysel eğitim süreci bilgisayar destekli eğitim ile çok üst seviyelere çıkar. Bunun ana nedeni her öğrenci bir öğretmen diye düşünebileceğimiz bilgisayarın başına geçtiği zaman öğrenci dersin sonuna kadar öğretmeniyle baş başadır ve karşı karşıya kaldığı problem çözme, analiz yapma, sentezleme oranı ve cevap vermek zorunda olduğu soru oranı klasik sınıf içi eğitimiyle karşılaştırıldığında fark açık olarak görülebilecektir.

Dyned programının en önemli özelliklerinden birisi de öğrenciyi sürekli aktif halde bulunmaya zorlamasıdır. Bunu yaparken öğrencinin seviyesini sürekli kontrol eder, iletişimseldir (Interactive) ve öğrencinin doğruyu kendi mantığıyla bulmasına yardımcı olur.

Öğrenci bilgisayarı başında kaldığı süre içinde yaptığı her davranış sistem tarafından kayda alınarak öğretmenleri tarafından öğrencinin değerlendirmesinde yardımcı olur. Öğrencinin herhangi bir soruya yanlış bir cevap vermesi durumunda öğrenciye cevabın yanlış olduğuyla ilgili görsel, işitsel yada yazılı bir komutla cevabını yenilemesi istenir. Eğer öğrenci hatasında ısrar ederse program öğrenciye 'bugün bu kadar yeter' der ve öğrencinin başka bir programa devam etmesini ister. Ayrıca öğrencinin cevaplandırdıklarında doğruluk ve yanlışlık oranına göre soru zorluk seviyesini ayarlar ve öğrencinin moralinin bozulmasına yol açacak bir duruma getirmez.

Dyned aynı zamanda eğlencelidir çünkü her zaman farklı sorular ve durumlarla ve karakterlerle karşılaşır. Zaman zaman şarkılar ve oyunlar da oynana bilir ve bunun tamamı yabancı dil eğitimi kapsamı içindedir. Dyned, hemen hemen bütün yabancı dil öğrencilerinin büyük sorunu durumundaki aksan, diksiyon ve tonlama ile ilgili problemlerini de çözmeye yönelik donatılara sahiptir.

Amerika menşeili DynEd International Inc. firmasının desteği, Oxford University Press, Longman, Prentice Hall, BBC ve Stanford University gibi eğitim kurumları ile Apple, IBM, SONY, and NEC gibi teknoloji firmalarının katkısı ile alanında uzman eğitimciler, bilgisayar programcıları ve sanatçılardan oluşan yaklaşık 50 kişilik bir takım tarafından tasarlanan DynEd İngilizce Eğitim Sistemi ile Sınıf eğitimi yerine, kişisel çalışma süresini esnek tutarak, öğrenmenin etkin bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

DynEd, yetişkinler ve çocuklar için farklı modüllerden oluşmaktadır. Programa başlanmadan önce, programa katılan kullanıcılar için bilgisayar üzerinden seviye tespiti yapılmakta ve her kullanıcının hangi programdan başlaması gerektiği belirlenmektedir. Eğitim piyasasında kullanılan tüm bilgisayar programlarından farklı olarak, sunduğu 'Records Manager' (İzleme ve Danışmanlık) sistemi;

- Programa katılacak olan herkesin adım adım izlenmesini,

- Program hızının, kişinin çalıştığı konudaki becerisine göre ayarlanmasını,

- Kişilerin kendi çalışmalarını denetleyebilmesini,

- Öğrencilerin yaptığı tüm çalışmalarının danışman tarafından istenildiği anda görülebilmesini ve öğrencilerin daha başarılı olabilmeleri için yönlendirilebilmesini,

- Danışmanın kullanıcılarla yapacağı toplu çalışmaların, uzaktan kontrolle desteklenmesini sağlamaktadır.

DynEd Eğitim Sistemi Neleri kapsamaktadır?

DynEd Eğitim Sistemi, Yetişkinler ve Çocuklar için ayrı ayrı eğitim programları (modüller) içermektedir.

Yetişkinler için olan DynEd serisi şu modülleri kapsamaktadır:

NEW DYNAMIC ENGLISH : Temel dil kavramlarını dinleme ve konuşma becerileri ile pekiştirerek veren, kullanıcıyı başlangıç seviyesinden alarak, fikir yürütme, özetleme ve tartışma seviyesinde bir dilbilgisi ve kelime bilgisi edindiren ana programdır. Başlangıçta dinleme ve konuşma becerileri vurgulanırken, daha ileri düzeylerde okuma ve yazma becerileri de geliştirilmektedir.

THE LOST SECRET: BBC tarafından hazırlanmış olan bu modül, New Dynamic English modülünde öğrenilen kavramların farklı bir içerikle pekiştirilmesi ve kelime haznesinin geliştirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca dilin, günlük yaşamda kullanımına ilişkin becerileri geliştirmektedir.

ADVANCED LISTENING: İleri İngilizce düzeyindeki herkesi tatmin edebilecek değişik akademik konulardan oluşturulmuş bu modül, Stanford Üniversitesi'nin profesörleriyle canlı olarak ders sırasında kaydedilmiş, izleyiciyi ortama katan, birebir ilişki kuran, soru cevaplardan oluşan içeriğiyle dikkati sürekli uyaran bir programdır.

DYNAMIC BUSINESS ENGLISH: Tanışma, tanıştırma, sözlü anlatım ve konuşma becerilerini iş dünyasında kullanma temeline oturtulmuş bir modüldür.

FUNCTIONING IN BUSINESS: Dynamic Business English'in devamı niteliğindedir. Üst düzey iş İngilizcesi, toplantı teknikleri, telefon konuşmaları ve iş görüşmeleri üzerine yoğunlaşmış bir destek programdır. Dinleme, konuşma ve sunum teknikleri ile iş dünyasında kullanılan üst düzey kavramları öğretmektedir.

ENGLISH BY THE NUMBERS: Tüm sayısal kavramları en basitinden en karmaşığına (toplama çıkarmadan en karmaşık grafiklere) kadar öğreten modüldür.

CLEAR SPEECH WORKS: Kullanıcının telaffuz ve aksanını en doğru vurgulamalarla anlaşılabilir kılmaya ve iletişim aksaklıklarını gidermeye yönelik bir modüldür..
TEST MOUNTAIN: İleri düzey İngilizce bilenleri TOEFL ve TOEIC Proficiency sınavlarına hazırlayan sınav modülüdür.

Programın New Dynamic English, The Lost Secret, Advanced Listening, English by the Numbers, Clear Speech Works ve Test Mountain modüllerinden hem çocuklar hem yetişkinler faydalanabilmektedir.

Program içerisinde sadece çocuklara özel olan modüller ise şunlardır:

LET'S GO: Oxford University Press tarafından yayınlanan dünyanın en başaralı İngilizce Eğitim kitapları serisi, eğlenceli ve etkili tarzdaki anlatımıyla, sağlam bir İngilizce alt yapısı oluşturyor. Uzman eğitmenler tarafından hazırlanmış bu program, kelime haznesi ve dilbilgisinin yanı sıra doğru telaffuz becerilerini geliştiriyor.

ENGLISH FOR SUCCESS: English for Success, özellikle 11-16 yaş arası gençler için tasarlanmıştır. Öğrencileri, dersler özellikle, matemetik, fen ve tarih alanları üzerinde yoğunlaşarak İngilizce öğretmeyi hedefliyor. Bu modül daha çok, kelime haznesi, dil bilgisi, dinleme ve konuşma becerileri üzerine yoğunlaşıyor.

FIRSTHAND ACCESS: Ünlü Longman ders kitaplarından uyarlanmış bu program, başlangıç seviyesindeki gençleri interaktif bir yöntemle İngilizce iletişim kurmaya hazırlamak için geliştirilmiştir.

DYNAMIC CLASSICS: Bu destek programı, klasik edebiyatın seçkin hikayelerini kullanarak, kelime haznesinin ve temel dil bilgisinin yanı sıra okuma ve dinleme becerilerinin gelişmesine yöneliktir.Benzer Yazılar1 yorum: