Sitemizi Facebook'ta Beğenmek İster misiniz?

31 Ağustos 2011 Çarşamba

Devamsız Öğrenciye Aşamalı TakipMilli Eğitim Bakanlığı, devamsızlık yapan ilköğretim öğrencilerine yönelik Aşamalı Devamsızlık Yönetimi'ni (ADEY) geliştirdi.Yarım veya bir tam gün özürsüz devamsızlık yapan çocukların velisi aranacak. Çocukların isimlerinin karşısında riskli devamsızlığı gösteren kırmızı renkli bir işaret varsa, ADEY kılavuzunda belirtilen aşamalı eylem planlarından uygun olanı seçilecek. Yasal yaptırım da seçenekler arasında.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Emin Zararsız imzasıyla, Aşamalı Devamsızlık Yönetimi konulu bir genelge yayımlandı. Genelgede ilköğretim çağındaki çocukların okula devamları ve okulu zamanında diploma alarak tamamlamalarının önemine dikkat çekildi. Bunun için devamsızlığın erken belirlenmesi, değerlendirilmesi ve devamsızlık yapan çocuğa yönelik bireyselleştirilmiş uygun müdahalenin yapılmasını sağlamak, takibini yapmak amacıyla ADEY'in geliştirildiği ifade edildi. Bir de uygulama kılavuzu hazırlandığı kaydedildi. Genelgeye göre, ilköğretim okullarında Okul Risk Takip Kurulu kurulacak. İlköğretim okullarında görev yapan tüm okul yöneticisi ve öğretmenler, 'Aşamalı Devamsızlık Yönetimi Online Eğitim Programı'na katılacak. Risk ve İhtiyaç Değerlendirme Formu, her öğrenci için doldurulacak. Öğrenci devamsızlıkları düzenli olarak e-Okul sistemine girilecek. Sistemde yer alan çocuk ve veli bilgileri, sınıf öğretmeni/rehber öğretmeni tarafından her eğitim dönemi başında güncellenecek. Yarım veya bir tam gün özürsüz devamsızlık yapan çocuk hakkında sınıf öğretmeni/şube rehber öğretmeni veya ilgili müdür yardımcısı tarafından telefonla velisi aranacak veya yüz yüze görüşme yapılacak. e-Okul sisteminde, 'Günlük Devamsızlık Girişi' ekranında çocukların isimlerinin karşısında riskli devamsızlığa işaret eden kırmızı renkli bir işaret varsa, bu çocukların devamsızlık tipi belirlenecek ve ADEY Kılavuzu'nda belirtilen aşamalı eylem planlarından uygun olanı seçilecek.
Okula devamı sağlanan öğrencinin durumu en az iki eğitim dönemi daha yakından izlenecek. Okul tarafından çocuğun okula devamı sağlanamazsa, yasal yaptırım başlatılacak ve bu durum İlçe Risk Takip Kurulu'na bildirilecek. Eğitim müfettişleri, rehberlik ve denetimlerde ADEY ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi alarak öğretmen ve okul yöneticilerine yapılacak çalışmalar için rehberlik edilecek.
Aşamalı Devamsızlık Yönetimi Uygulama Kılavuzu ve Genelge için tıklayınız


Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder