Sitemizi Facebook'ta Beğenmek İster misiniz?

4 Haziran 2011 Cumartesi

Zeka Soruları


Mantık Bulmacaları (Zeka Soruları) 
3 adam bir otele gider, her biri 10 lira vererek toplam 30 lira ödeyerek oda tutarlar ve eşyalarını alıp odalarına çıkarlar. Fakat otel müdürü bugünün çarşamba olduğunu hatırlar ve özel bir fiyat uygular. Bellboy u çağırır fazladan kestiği 5 lirayı 3 adama vermelerini ister.Bellboy adamların odasına çıkar ve 5 lirayı geri verir, bunun üzerine adamlar 2 lirayı bahşiş olarak bellboya verir geri kalan 3 lirayı paylaşırlar. Bu durumda adamların otel için ödedikleri miktar 9 liradır (daha evvel 10 lira vermişlerdi, sonra da 1 lira geri paylaştılar). Sonuçta toplam ödedikleri miktar 3x9 = 27 lira dır, 2 lira da bellboy a bahşiş vermişlerdi ve sonuçta harcadıkları toplam miktar = 27 + 2= 29 lira dır. Fakat otele girerken verdikleri para 30lira idi o halde 1 lira nereye gitti?

"Topkapı'' ya giderken yolda yedi karısı olan bir adamla tanıştım. Her kadın yedi çanta taşıyordu. Her çantada da yedi kedi vardı. Her kedinin de yedi yavrusu vardı. Kedi yavruları, kediler, çantalar, kadınlar - Toplam kaç kişi Topkapı''ya gidiyordur ?" 


Adamın biri bir tilki, bir piliç, ve bir çuval mısırı önlerindeki nehrin bir yakasından öteki yakasına geçirecekmiş. Adam kayıkta yanında yalnız bir şey taşıyabiliyormuş. Eğer tilki ile piliç yalnız kalırlarsa, tilki pilici yer. Eğer piliç ile mısır çuvalı yalnız kalırlarsa, piliç mısırı yer. Bu durumda adam bütün bunları karşı kıyıya nasıl taşır?

Önlerindeki bir köprüyü geçmeye karar vermiş 4 adam var. Hepsi köprünün aynı tarafındadır. Bütün adamları karşı kıyıya geçirmek için yalnızca 17 dakikanız vardır. Ellerinde bir tek fener var. Gece olduğu için en fazla 2 kişi köprüden geçebilir. Köprüden kim geçerse geçsin feneri biri taşıyacak ve geri getirecektir. Adamların her birinin hızı farklıdır. Köprüyü geçen çiftler den biri daha hızlı dahi olsa yavaş olanın hızında geçebilir.
Adamlarımızın hızları :
1.Adam : köprüyü 1 dak. geçiyor.
2.Adam : köprüyü 2 dak. geçiyor.
3.Adam : köprüyü 5 dak. geçiyor.
4.Adam : köprüyü 10 dak. geçiyor. 


3 çocuğum var.Birincisi benim yaşımın ilk rakamı yasındadır.İkincisi benim yaşımın ikinci rakamı yasındadır. Üçüncüsü bu iki rakamın toplamı yaşındadır. Hiçbirinin yaşı aynı olmadığına göre ve hepimizin yaşları toplamı 45 ise benim yaşım kaçtır

 
Ahmet Veli den yaşlıdır, Veli Hasan dan gençtir, o halde kim Ahmet ten yaşlıdır?

 
Her saatte 20 dakika geri kalan bir saatim var. Saatim şu an 4.00 ü gösteriyor. Saatimi tam gece yarısı ayarlamıştım ve saatimin tam 4 saat önce durduğunu biliyorum. O halde şimdi saat tam kaçtır?

 
0.1 mm kalınlığında bir kağıt alalım. Önce bu kağıdı ortadan ikiye kıvıralım, sonra yine ortadan ikiye kıvıralım ve bunu 50 sefer yapalım.Sonunda kağıdımızın kalınlığı ne kadar olmuş olabilir?

 
2 kapımız var bu kapılardan biri hazine odasına açılıyor. Bu 2 kapının önünde de 2 bekçi var. Bunlardan biri hep doğru diğeri ise hep yalan söylüyor. Hazine odasını bulabilmek için bu bekçilerden birine yalnızca bir soru sorabiliriz. Bu soru ne olmalıdır?

 
Eğer 7 kişi karşılaşır ve birbirleri ile yalnızca bir kere tokalaşırlarsa kaç kere tokalaşma olur?

 
1 adam 1 odayı 4 saatte boyuyor ve 2. Adam 1 odayı 2 saatte boyuyor ise her ikisi 1 odayı kaç saatte boyar?

 
2 doğru parçası ile bir simidi kaç parçaya bölebilirsiniz?

 
BİÜDBAY sonra hangi harf gelir?

 
Üst katta sönük halde 3 lamba var ve alt katta 3 elektrik anahtarı var. Her bir anahtar bir lambayı açıp kapıyor. Şimdi siz bu anahtarları istediğiniz kadar açıp kapatabilirsiniz fakat üst kata yalnızca 1 kere çıkıp hangi lambanın yandığını kontrol edebilirsiniz. Bu durumda hangi anahtarın hangi lambayı açıp kapadığını nasıl bulursunuz?

 
DEVE, 3 oğlu olan bir adam ölür ve çocuklarına 17 deve bırakır. 1.oğlu develerin yarısını, 2.oğlu 1/3nü, 3.oğlu 1/9nu alacaktır. Fakat çocuklar bir türlü develeri bölüşemezler. Onlar düşünürken yanlarına devesiyle gelen bir adam develeri bölüştürüp yoluna devam eder. Acaba bu adam bunu nasıl yapmıştır?

 
Bazı aylar 31 günden oluşur, peki hangi aylar 28 günden oluşur?

 
30 u 1/2 ye böl ve 10 ekle kaç çıkar?

 
Konya da yaşayan adamın biri niçin İstanbul da gömülemez?

 
Kadının biri dilenciye 50 lira verir, bu kadın dilencinin kız kardeşidir fakat dilenci bu kadının abisi değildir. Bu nasıl olur?

 
2 adam 5 kere satranç oynamış, her biri aynı sayıda oyun kazanmış fakat hiç bir oyun berabere bitmemiş. Bu nasıl olur?

 
Karanlık bir odaya girdiniz, oda da gaz lambası- mum- tüplü lamba var ve elinizde bir tek kibrit var. Önce hangisini yakarsınız?

 
Doktorunuz size 3 ilaç verdi ve dedi ki "bunları yarım saat ara ile içiniz". İlaçlarınız kaç saat içinde biter?

 
Bütün herkesin bildiği Hayat ve Ölüm arasındaki nedir?

 
Yorgun bilgisayarlar acıkınca ne yerler?

 
Ne kadar yağmur yağarsa yağsın daha fazla ıslanmayan nedir?

 
Bir matematik kitabı diğer matematik kitabına ne demiş?

  
Hiç soru sormayan ama devamlı cevap bekleyen nedir?

 
Yağmur düşerken yükselen nedir?

 
Türkçe de en sık yanlış okunan kelime hangisidir?

 
Bütün gün boyunca aynı soruyu sorup her seferinde farklı cevap aldığımız soru nedir?

 
Bir kayıkta 3 kişi varmış, kayıkları devrilince 2sinin saçları ıslanmış, 3.sünün saçları niçin ıslanmamış?

 
Mustafa 600 liraya eski bir araba almış, bunu Veli ye 800 liraya satmış, Sonra 1000 liraya başka bir araba almış bunu da 1200 liraya satmış. Mustafa nın karı ne kadardır.

 
Saat te 2 kere ama Saniyede 1 kere meydana gelen nedir?

 
Yumurta satıcısına kaç yumurta sattığını sordum. "1. Kişi yumurtalarımın yarısını ve bir yarım yumurta aldı, sonra 2. Ve 3. Kişide aynı şekilde yumurta aldı. Hiç yumurta kırmadan bütün yumurtalarımı sattım". Acaba yumurtacı kaç yumurta satmıştır?

 
Askerin biri esir aldığı diğer askere demiş ki "öyle bir şey söyle, eğer söylediğin yalan ise seni kurşuna dizeceğim, ama eğer doğru ise seni asacağım". Bunun üzerine esir asker bir cümle söylemiş ve serbest kalmış. Acaba ne demiş?


Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder